Kategorie
Artykuły

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego są częstym schorzeniem, które występuje u około 10%-15% mężczyzn. Często towarzyszą niepłodności. Ich obecność stwierdza się u około 40% niepłodnych mężczyzn.

Częściej występują po stronie lewej. Uważa się, że główna przyczyną ich powstawania jest niewydolność lewej żyły jądrowej. Trzeba pamiętać, że wystąpienie żylaków powrózka może być wynikiem innych schorzeń w obrębie jamy brzusznej. Wtedy diagnostyka i leczenie powinny dotyczyć choroby zasadniczej, a nie tylko żylaków.

Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny powstawania

Zastój krwi w żyle jądrowej prowadzi do wystąpienia obrzęku i pobolewania worka mosznowego oraz podwyższenia temperatury jądra co z kolei sprzyja powstawaniu nieprawidłowych form plemników.

Z upływem czasu obserwuje się nasilenie objawów klinicznych, które mogą prowadzić do zmian nieodwracalnych i niepłodności, dlatego wczesne rozpoznanie i leczenie żylaków
powrózka nasiennego jest ważne.

Obecnie badania potwierdzają, że leczenie zabiegowe żylaków powrózka u młodych mężczyzn zapobiega niepłodności u około 50% osób i zwiększa szansę na posiadanie potomstwa.

Bardzo często u mężczyzn diagnozowanych z powodu niepłodności wykrywa się żylaki powrózka.

Żylaki powrózka nasiennego – Sposoby leczenia

Istnieją różne sposoby leczenia. Metoda klasyczna polega na operacyjnym dotarciu do żyły jądrowej i jej podwiązaniu. Jest obarczona najwyższym odsetkiem powikłań i niepowodzeń. Innym sposobem jest metoda polegająca na laparoskopowym podwiązaniu żyły. Charakteryzuje się ona niższym odsetkiem nawrotów w porównaniu do metody klasycznej.

Ostatnio popularność zyskuje metoda wewnątrznaczyniowa. Polega ona na wewnątrznaczyniowym zamknięciu żyły jądrowej i poszerzonych splotów żylnych drogą embolizacji. Po nakłuciu żyły udowej lub szyjnej dociera się do światła niewydolnych żył i zamyka je za pomocą różnych materiałów embolizacyjnych. Metoda wewnątrznaczyniowa jest najbardziej efektywna i jednocześnie obarczona jest najmniejszym odsetkiem powikłań. Jest najmniej obciążająca dla chorego i jednocześnie najbardziej komfortowa. Została uznana za najmniej inwazyjną.

3 stopnie żylaków powrózka nasiennego:
  1. żylaki wyczuwalne palpacyjnie tylko podczas próby Valsavy
  2. żylaki wyczuwalne palpacyjnie w pozycji stojącej
  3. żylaki widoczne.

Żylaki powrózka nasiennego są z reguły bezobjawowe. Niekiedy jednak towarzyszą im dolegliwości w postaci bólu w pachwinie i bólu jąder, uczucia ciężkości w mosznie, obrzęku moszny oraz dolegliwości bólowych w czasie wzwodu.

Przed podjęciem decyzji o leczeniu wewnątrznaczyniowym pacjent wymaga wnikliwej diagnostyki i oceny urologa ponieważ istnieją inne choroby, które mogą naśladować dolegliwości przypisywane żylakom powrózka nasiennego. Warunki do zabiegu musi ocenić lekarz, który będzie go wykonywał.